2013’e başlarken: Bir ‘farkındalıksızlık’tır gidiyor…

2013’e başlarken: Bir ‘farkındalıksızlık’tır gidiyor…

2013’e başlarken: Bir ‘farkındalıksızlık’tır gidiyor…

(okuma süresi: 2dk.)

2013'ün ilk günlerinde, biraz da astrolojiye olan merakımdan dolayı, 2013 nasıl bir yıl olacak diye bir sürü yazıyı okumaya başladım. Her birinin birbirinden farklı olarak değindikleri konular olmasına rağmen, çoğunun birleştiği nokta 2013'ün insanlara "farkındalık" getireceği ve bu farkındalıkla birçok insanın değişim yaşayacağıydı. 2013'ün son günlerine geldiğimiz bu günlerde ben de yıl boyunca ne gibi farkındalıklar kazandığımı düşünürken, gene moda sözcüklerden biri olan ‘fark’lı olmak ve farkındalık arasındaki ilişki takıldı aklıma.

Fark nedir? Farkın nasıl "fark" ında oluruz? Öyleyse farkındalık nasıl oluşur?

 

Farkla farkındalık arasında sıkı bir bağ var bence. Şöyle ki, insanlar arasındaki farkı ortaya koyan en önemli şey kişilerin sahip olduğu "fark"ındalık düzeyleridir. Fark, farkındalık da yatıyor yani.

Peki siz ne kadar farklısınız? Bu sorunun cevabı için önce siz ne kadar "farkındasınız" ona bakalım...

* Hayatın genelinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Mutlu mu, mutsuz mu, heyecanlı veya durgun, inançlı ya da inançsız, sevgi dolu, umutlu ya da güvensiz? Kendiniz için seçtiğiniz tanımlamaların nedenleri üzerine hiç düşündünüz mü? Mesela düşündünüz ve kendinizi güvensiz olarak tanımladınız. Yani kendiniz için yaptığınız bu tanımlamayla farkındalık yolunda önemli bir adım attınız. Peki ya sonrası?

* Neden güvensizsiniz? İnsanlara güvenmiyor olmanızın nedeni kendinize güvensizliğiniz olabilir mi? Yoksa daha önce birilerine çok güvendiniz ve bu güveniniz boşa çıktı ve artık güvenmiyor musunuz? Bu soruların cevabını biliyorsanız emin olun farkındalık konusunda diğer insanlara göre çokça öndesiniz.

* Bir adım daha öteye gidelim... Varsayalım, insanlara neden güvenmediğinizin nedenini buldunuz. Peki sonrasında çözüm bulmaya çalıştınız mı? Farkındalık seviyenizin ilk iki soruya verdiğiniz cevaplardan dolayı ortalamanın üzerinde olduğunu düşündüğümüzde, önünüze iki seçenek gelir; birincisi güvensiz olduğunuzu ve hatta neden güvensiz olduğunuzu bilerek, her güvensizliği yaşadığınızda bunu farkında olarak, ama hiçbir şey yapmayarak yaşamaya devam etmek. İkincisi, bunları farkında olmak ve çözümü için bir şeyler yapmak...

Çözüm bulmak konusunu aksiyonlarınız arasına aldıysanız bilin ki bir sürü insanı daha arkanızda bıraktınız. Yani farklısınız... Kime göre mi?

Mutlu ya da mutsuz olduğunu bilmeden, sorgulamadan hemen hemen her sabah aynı saatlerde kalkıp işe giden, belirli bir saati iş yerinde geçirdikten sonra, aralarındaki en önemli farkın fiziksel özellikleri olan, diğer insanlarla birlikte eve dönen, yine 1-2 saat tv izledikten sonra uyuyan insanlara göre farklısınız.

'Benim özgüvenim çok yüksek' derken, aslında bildiği halde 1-2 kelime bile Ingilizce konuşmaya çekinen birçok insana göre farklısınız.Eleştiriye açık olduğunu söyleyen, ancak en küçük geri bildiriminizde 'aslında öyle değilim" diyerek savunmaya gecen ve buram buram eleştiriye kapalı kokan pek çok insana göre farklısınız.

 

İçinde acı, korku veya endişe taşıdığını bildiğiniz halde, her yerde, her zaman gülerken ve 'çok mutluyum' mesajlarını verirken gördüğünüz çoğu insana göre de bir farkınız var.

Bu farklı olma listesini arttırabilirim, ancak kısa yazıların daha rahat okunabildiğinin farkındalığıyla mutlu, huzurlu, sağlıklı, aşk dolu bir 2014'ün yanında farkındalığınızın hiç bitmediği, hatta çok arttığı bir 2014 dilerim.

 

Sevgilerimle

Burçin Batılı – Konuk Blogger

 

 

Paylaş

Benzer İçerikler